Zmień tryb ‚Gromadzenie tłuszczu’ na ‚Spalanie tłuszczu’ – czyli jak schudnąć?

spalanie tłuszczu, jak schudnąć, odchudzanie, zdrowie, na zdrowie, dieta, dieta odchudzająca

Przyspieszenie metabolizmu i spalanie tłuszczu może być łatwe, gdy tylko zrozumiesz, na czym polega metabolizm.

Dla większości ludzi utrata masy ciała może być niezwykle trudna – nawet dla tych, którzy myślą, że robią wszystkie właściwe rzeczy.

Podobnie jak większość ludzi, prawdopodobnie przeszedłeś przez cykl próbowania pozbycia się upartego tłuszczu z brzucha poprzez zmniejszenie kalorii, unikanie fast-foodów i rozpoczęcie ćwiczeń.

Zmień tryb ‚Gromadzenie tłuszczu’ na ‚Spalanie tłuszczu’ – czyli jak schudnąć?

Wszystko to bez zdawania sobie sprawy z tego, że wprowadziłeś zdrowe zmiany w stylu życia, które mogą spowodować, że twoje ciało stanie się „trybem głodu”, spowalniając tym samym metabolizm.

Głównymi czynnikami kontrolującymi metabolizm są:

1. Toksyny:

Wątroba – Twoja wątroba jest kluczowym graczem, jeśli chodzi o detoksykację i odpowiedzialność za produkcję hormonów tarczycy. (1)

2. Hormony:

Tarczyca – często ważna przyczyna spowolnionego metabolizmu. Ten ważny gruczoł kontroluje temperaturę ciała, prawidłowy wzrost, rozwój oraz zdolność i poziom, na jakim odbywa się spalanie tłuszczu.

Nadnercza – twoje nadnercze są kluczowymi gruczołami stresowymi. Są częścią centralnego systemu reakcji na stres. Nadnercza regulują hormony steroidowe (w celu zmniejszenia ilości tłuszczu) i hormony stresu, pomagając zrównoważyć metabolizm.

3. Presja:

Stan psychiczny – Długotrwały stres i niepokój mają wpływ na każdy z powyższych. Poświęcenie czasu na dbanie o zdrowie psychiczne i samopoczucie ma niezwykle pozytywny wpływ na ogólny stan metaboliczny i zdolność do utrzymania prawidłowej wagi.

4. Skład ciała:

Masa mięśniowa – Jako jedyna metabolicznie aktywna tkanka w ciele, masa mięśniowa pomaga zwiększyć spoczynkowy wskaźnik metabolizmu (spalanie kalorii, gdy jesteś w spoczynku), pomaga zwiększyć spalanie tłuszczu i regulację cukru we krwi.

Dzięki modułowi do śledzenia składu ciała możesz pozostać na szczycie ważnych pomiarów innych niż Twoja waga, takich jak skład tkanki tłuszczowej, tłuszcz trzewny, skład wody, spożycie kalorii i wiele więcej! Śledzenie wielu czynników naraz może pomóc spojrzeć dokładniej na cały obraz.

1. Jak zwiększyć metabolizm: zmniejsz obciążenie toksyczne

Jak wiadomo, wątroba jest kluczowym graczem w procesie detoksykacji – jej rolą jest przekształcanie składników pokarmowych z naszej diety w substancje, z których organizm może korzystać, oraz usuwanie toksycznych substancji i przekształcanie ich w nieszkodliwe.

Kiedy twoja wątroba zostaje przeciążona toksynami, przetworzonymi środkami spożywczymi, lekami na receptę, alkoholem, zanieczyszczeniem, cukrem, hormonami stresu itp., może to popchnąć twoje ciało w tryb przetrwania i spowolnić metabolizm.

Kiedy twoja wątroba przejdzie od optymalnej funkcji do przeciążenia, pojawi się kilka problemów metabolicznych, w tym:

 • Przyrost masy ciała (w szczególności na obszarach dominujących w estrogenach, takich jak ręce, biodra i uda)
 • Wzdęcia brzucha
 • Złe trawienie
 • Problemy ze skórą, takie jak rozstępy lub sucha / swędząca skóra
 • Wahania nastrojów
 • Niski poziom energii
 • Zła regulacja cukru we krwi
 • Zaburzenia snu
 • Niemożność utraty wagi lub utrzymania podwyższonego tempa metabolizmu

Czy Twoja wątroba jest przeciążona?

Nieustannie walczymy z toksynami środowiskowymi, a także z wszystkimi toksynami, które jemy, pijemy i nakładamy na nasze ciało, często pomocne jest podarowanie naszej wątrobie odrobiny przerwy.

2. Jak zwiększyć metabolizm: Równoważenie hormonów

Tarczyca

Twoja tarczyca jest głównym regulatorem metabolizmu – powolna praca tarczycy może prowadzić do nadwagi, niskiej energii i wielu innych problemów metabolicznych. Z drugiej strony nadmiernie pobudzona tarczyca może prowadzić do niepokoju, nadmiernej utraty wagi, lęku i zaburzeń snu.

Tyroksyna jest kluczowym hormonem metabolicznym uwalnianym przez tarczycę, który ma znaczący wpływ na tempo przemiany materii. (2)

Zła funkcja tarczycy znacznie upośledza zdolność organizmu do spalania tłuszczu i utraty wagi. Prowadzi to do tego, że wiele osób z niską czynnością tarczycy, dla których utrata masy ciała jest trudna, rezygnuje ze swoich celów zdrowotnych i sprawnościowych. Powszechnie przyjmuje się, że powolna tarczyca jest genetyczna i że niektórzy ludzie rodzą się z powolnym metabolizmem. Jednak sposób, w jaki człowiek żyje i wybory, których dokonuje, mają ogromny wpływ na zdrowie tarczycy.

Jak wspierać tarczycę:

 • Zidentyfikuj podstawowe przyczyny
 • Zidentyfikuj i lecz podstawowe przyczyny niedoczynności tarczycy, w tym alergie pokarmowe, takie jak nabiał i gluten, metale ciężkie, brak aktywności fizycznej, niedobory żywieniowe i stres.
 • Jedz jedzenie oporne na tarczycę
 • Spożywanie dużych ilości soi i warzyw z rodziny kapustnych ma negatywny wpływ na tarczycę. Brokuły, kapusta, kalafior i inne pokarmy z tej rodziny mogą radykalnie zaburzyć fizjologię tarczycy, więc jedzenie zrównoważonej ilości tych produktów z innymi ciemnymi, zielonymi liśćmi jest wyjściem.
 • Wspomagaj tarczycę optymalnym odżywianiem, w tym produktami zawierającymi jod, tłuszcz nasycony, cynk, tłuszcze omega-3, selen i inne.

Redukuj stres

Wspomagaj funkcję nadnerczy (a zatem funkcję tarczycy), ale zmniejszaj ogólny poziom stresu i angażuj się w swoje samopoczucie- spaceruj, spędzaj czas z przyjaciółmi i rodziną, medytuj, czytaj itp.

Ćwicz

Regularne umiarkowane ćwiczenia nie tylko zwiększają funkcję tarczycy, ale także zwiększają beztłuszczową masę mięśniową i pomagają w funkcjonowaniu nadnerczy.

Nadnercza

Nasza oś HPA (oś podwzgórze-przysadka-nadnercza) jest naszym centralnym systemem reakcji na stres. Ta triada dużych graczy jest częścią złożonej serii hormonalnych przycisków kontrolnych, które organizm wykorzystuje do regulowania apetytu, metabolizmu, funkcji tarczycy i kilku innych ważnych procesów.

Nadnercza działają w zależności od tego, jak je traktujesz. Mogą one albo wepchnąć cię do stanu przechowywania tłuszczu, albo przestawić na spalanie tłuszczu.

Chociaż większość ludzi postrzega stres jako negatywny, niektóre stresy są rzeczywiście pozytywne i konieczne. W odpowiedzi na stres nadnercza wydzielają hormon kortyzol, który jest bezpośrednio związany z funkcjonowaniem tarczycy:

 • Kortyzol wpływa na receptory tarczycy sprawiając, by stały się bardziej wrażliwe na hormony. Dlatego jeżeli poziom kortyzolu jest za niski, szlak komunikacji tarczycy jest zaburzony, co może prowadzić do obniżenia jej funkcji, czyli niedoczynności.
 • Z drugiej strony wysoki pozio kortyzolu zmniejsza konwersję tyroksyny (T4) do trójjodotyroniny (T3) oraz podwyższa poziom odwróconej trójjodotyroniny (rT3). Oznacza to w skrócie obniżenie funkcji tarczycy, czyli jej niedoczynność. (3)
 • Kluczowa jest: Odpowiednia równowaga. Dla optymalnej pracy tarczycy nie chcemy mieć ani za niskiego, ani za wysokiego poziomu kortyzolu.

Nadnercza również wydzielają katecholaminy, takie jak adrenalina, które odpowiadają za reakcję „walcz lub uciekaj”. Pomagają także organizmowi spalać tłuszcz w celu wykorzystania energii, ponieważ energia jest potrzebna w radzeniu sobie ze stresującymi sytuacjami.

Oto kilka rzeczy, które mogą prowadzić do dysfunkcyjnych nadnerczy lub wysokiej produkcji kortyzolu: (4)

 • Przewlekły stres (umysłowy i / lub emocjonalny)
 • Niska aktywność i nadmierna aktywność
 • Spożywanie kofeiny
 • Spożycie alkoholu
 • Brak równowagi cukru we krwi
 • Brak snu
 • Odpowiedź immunologiczna spowodowana infekcją lub stanem zapalnym może powodować wysoki poziom kortyzolu
 • Zarówno spożywanie jedzenia, jak i pomijanie posiłków może podnieść poziom kortyzolu. W przypadku jedzenia uważa się, że jest to ochronna odpowiedź immunologiczna. W przypadku braku posiłków jest uwalniany w celu wspomagania uwalniania tłuszczu i cukru

Inne rzeczy, które pomagają obniżyć poziom kortyzolu to:

 • Spokojny spacer po lesie (forsowny nie)
 • Sen, drzemki i masaż
 • Odpoczynek, relaks i śmiech
 • Medytacja, tai chi, joga regenerująca / rozciągająca
 • Czas z bliskimi i zwierzętami
 • Sauna, gorące kąpiele i terapie spa
 • GABA-ergiczne zioła (męczennica, kozłek lekarski, tarczyca bajkalska)
 • Suplementy białek serwatkowych i BCAA
 • Magnez
 • Zielona herbata

Krótka rada: Poświęć trochę czasu, aby wdrożyć regularny wysiłek fizyczny o niskim obciążeniu 3 razy w tygodniu. W ten sposób naturalnie obniżysz poziom stresu, poprawisz metabolizm i przestawisz się na spalanie tłuszczu.

3. Jak zwiększyć metabolizm: skład ciała

Masa mięśniowa odchudzona jest w rzeczywistości twoją tajną bronią do zwiększania spoczynkowego tempa metabolizmu lub podstawowej przemiany materii (BMR). BMR to oszacowanie, ile kalorii spalisz, jeśli nie będziesz robić dosłownie nic przez 24 godzin. Reprezentuje minimalną ilość energii potrzebnej do utrzymania funkcjonowania organizmu, w tym oddychania i utrzymania bicia serca.

Oznacza to, że im więcej masz mięśni, tym wyższy BMR i więcej kalorii możesz spalić w danym momencie i mniej kalorii, których potrzebujesz, aby utrzymać swoją wagę. Przy pomocy tarczycy tkanka mięśniowa decyduje o tempie metabolicznym.

Poprawa ogólnej masy mięśniowej poprawia również regulację cukru we krwi i naszą zdolność do przejścia w stan spalania tłuszczu.

Dwa świetne sposoby na rozpoczęcie zwiększania poziomu wysiłku bez obciążania nadnerczy to:

1. Trening siłowy

 • Treningi siłowe, takie jak podnoszenie ciężarów, są ważne, ponieważ pomagają przeciwdziałać utracie mięśni związanej ze starzeniem.

2. Styl życia

 • Każdy dodatkowy ruch pomaga spalać kalorie – poszukaj sposobów chodzenia i poruszania się o kilka minut więcej każdego dnia niż dzień wcześniej.
 • Inne proste pomysły to częstsze wchodzenie po schodach i parkowanie dalej od sklepu – to proste sposoby na spalanie tłuszczu i większej ilości kalorii. Nawet czynności takie jak ogrodnictwo, mycie samochodu i prace domowe spalają kalorie i przyczyniają się do utraty wagi.

4. Jak zwiększyć metabolizm: zarządzanie stresem

Długotrwały stres może powodować szybki wzrost spadku energii. Kiedy mówi się, że osoba jest „na krawędzi” lub nerwowa, znaczy to, że różne hormony krążą w naczyniach krwionośnych i komunikują się z komórkami, aby rozbić magazyny energii gotowe do zapewnienia większej podaży energii, jeśli zajdzie taka potrzeba.

W celu wsparcia zarówno zdrowia nadnerczy, jak i zdrowia psychicznego, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zidentyfikować kluczowe obszary stresu, które są obecne i usunąć lub zmniejszyć źródła tego stresu.

Najlepszym sposobem, aby rozpocząć identyfikację przyczyn stresu, jest rozpoczęcie codziennego dziennego poziomu stresu w skali od 1 do 10, 10, w których chcesz wyrwać włosy, a 1, gdy jesteś na tropikalnym urlopie. Co najmniej 3-4 razy dziennie przez 7-14 dni, ustaw alarm na telefonie i wykonaj „test warunków skrajnych”. Oceń swoje poziomy stresu i swoje obecne otoczenie.

Ten rodzaj kontroli stresu nie tylko pomaga wskazać kluczowe obszary stresu w twoim życiu, ale także pomaga ci stać się bardziej świadomym, kiedy czujesz stres, ponieważ wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że jest w stanie stresu, dopóki nie jest za późno.

Opracowałam swój 14-dniowy zestaw do detoksykacji, aby pomóc w stworzeniu 3 określonych porach dnia, w których będziesz miał czas na oddychanie i staniesz się bardziej świadomy swojego stanu psychicznego i emocjonalnego.

Krótka porada: Załóż dziennik, w którym będziesz zapisywał, jakie czynniki narażają Ciebie na stres. Dzięki temu staniesz się bardziej świadomy siebie i zarazem łatwiej będzie indentyfikować i eliminować negatywne doświadczenia.

To był artykuł pt: ‚Zmień tryb ‚Gromadzenie tłuszczu’ na ‚Spalanie tłuszczu’ – czyli jak schudnąć?’


Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego artykułu i mamy nadzieję, że każdy chętny sporo na nim skorzysta.

Polecamy także zaczerpnąć innych ciekawych Naturalnych przepisów na zdrowie z naszej strony 🙂

źródło i odnośniki:

theheartysoul.com


loading...
Udostępnij

Jedna myśl na temat “Zmień tryb ‚Gromadzenie tłuszczu’ na ‚Spalanie tłuszczu’ – czyli jak schudnąć?”

Wyraź swoje zdanie