Według badań, mężowie stresują żony dwa razy bardziej niż dzieci

żony, mężowie, dzieci, stres, coś dla ducha

Mężczyźni w średnim wieku zwykli żartować, mówiąc: „Uwielbiam być ojcem, mam dwójkę wspaniałych dzieci, ale moja żona ma trójkę!” Wielu może się śmiać, ale prawda jest taka, że żony często dzisiaj czują się jakby matkowały swoim partnerom, zamiast polegać na nich i czuć ich wsparcie w życiu rodzinnym.

To nie dzieci, to mężuś!

Niestety, dla wielu kobiet mężowie wywołują więcej stresujących sytuacji niż samo macierzyństwo. Statystyki wskazują na to, że ponad 7 tysięcy matek ocenia swój poziom stresu na 8,5 na 10, a 46% z nich twierdzi, że ich mężowie powodują większy stres niż dzieci.

Naukowcy podsumowują

Mamy najbardziej podkreślają to, że brakuje im czasu w ciągu dnia na wykonanie wszystkich obowiązków. Trzy na cztery matki wyznają, że zajmują się wszystkim w domu – biorą na siebie obowiązki rodzica i gospodyni domowej. Jedna na pięć matek twierdzi, że brak jej wystarczającej pomocy ze strony współmałżonka i to jest powodem dodatkowego stresu. Co więcej naukowcy z Uniwersytetu w Padwie odkryli, że nierówne zaangażowanie powoduje różnice w zdrowiu ogólnym partnerów, przez co jedno z nich szybciej przemija. Kiedy mężowie tracą żony ich stan pogarsza się, ale kiedy kobiety tracą mężów, stają się zdrowsze i lepiej radzą sobie ze stresem i depresją.

Naukowcy podejrzewają, że dzieje się tak dlatego, że mężczyźni bardziej polegali na swoich partnerkach niż odwrotnie.

Dlaczego mężowie stresują swoje żony ?

W całej tej grze jest więcej niż jeden motyw przewodni. Z jednej strony, matki oczekują równego wsparcia ze strony mężów, aby opiekować się całą rodziną. Chodzi o planowanie randki, umawianie spotkań z lekarzem, obowiązki domowe. Ale nawet w rodzinach, w których oboje rodzice pracują w pełnym wymiarze godzin, nadal większość tych obowiązków spoczywa na kobiecie.

Jak to naprawić?

Jeśli zauważysz, że ty i twój partner nie macie równomiernego podziału obowiązków w domu, porozmawiajcie o tym. Spróbuj sporządzić listę drobiazgów, które trzeba wykonać każdego tygodnia i zobacz, jak możesz uczynić sprawy bardziej sprawiedliwymi. Spróbuj uruchomić kalendarz, do którego oboje możecie mieć dostęp w telefonie czy komputerze, a więc nikt nie będzie się martwił, że o czymś zapomni.

Żony mogą się wycofać

Historię zawsze można opowiedzieć z dwóch różnych perspektyw. Łatwo obwinić partnera za to, że nie bierze na siebie części obowiązków, ale często jest tak, że twój partner daje z siebie wszystko, by być jak najlepszym ojcem i mężem. Problem czasem tkwi w tym, że mamy nie mają wystarczająco zaufania, by powierzyć więcej spraw swoim mężczyznom.

Kobiety mogą mieć idealną wizję swojej rodziny i dzieci. Dlatego może im się wydawać, że lepiej zrobią wszystko same. Pamiętaj, aby docenić swój własny czas na dbanie o siebie.

Rozpal nową iskierkę w swoim związku

Kiedy jesteś pochłonięta macierzyństwem łatwo jest zapomnieć o partnerze i jego potrzebach. Ale związek tak nie działa. Nie jesteście tylko rodzicami, jesteście partnerami… i indywidualnymi jednostkami. Pielęgnowanie waszej miłości to zawsze walka dwóch różnych energii i umiejętność ich wykorzystania na małą i wielką skalę.

Rób, co możesz, abyście mieli czas dla siebie nawzajem. Bez dzieci, pracy, dekoncentracji. Utrzymywanie połączenia między sobą może pomóc stawić czoła trudnym chwilom, szczególnie wtedy, gdy chcesz jedynie krzyczeć i płakać lub schować się przed całym światem.

Prawda jest taka, że zarówno ty, jak i twój partner i twoje dzieci, skorzystacie z tego. Oprzyj swoją rodzinę na silnym partnerstwie.


Polecamy także inne artykuły z dziedziny Coś dla ducha 🙂

źródło: healthy-holistic-living.com


loading...
Udostępnij

Wyraź swoje zdanie