Nauka zdradza najlepszy wiek na Macierzyństwo

macierzyństwo, wiek

Każda kobieta przyzna, że nie ma idealnego czasu na zaplanowanie dziecka. Ani planowanie, ani organizacja nie przygotują cię na to, co przyniesie macierzyństwo.

Ale nauka mówi coś innego na temat optymalnego czasu na posiadanie dziecka.

Zwykle przestrzega się kobiety przed zachodzeniem w ciążę w późnym wieku, ale nowe dowody wskazują na to, że jest to przestarzałe myślenie.

Jest bowiem kilka zalet bycia mamą po 35 roku życia.

Wcześniej dowiedziono, że posiadanie dziecka po 35 roku życia zwiększa oczekiwania życiowe, a teraz badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Południowej Kalifornii potwierdza, że urodzenie dziecka po 35 roku życia poprawia zdolności umysłowe matki.

Jak naukowcy doszli do takich wniosków?

Przeprowadzono kilkanaście testów na 830 kobietach po menopauzie. Wyniki wykazały, że kobiety, które miały ostatnie dziecko po 35 roku życia, miały lepszą pamięć i lepiej rozwinięte zdolności poznawcze.

Dlaczego?

Naukowcy uważają, że jest to związane z hormonami – estrogen i progesteron w czasie ciąży ma pozytywny wpływ na chemię mózgu, a co za tym idzie, jego funkcjonowanie, szczególnie, jeśli ostatnia ciąża pojawiła się w późnym wieku.

Nie zapominajmy o sile doświadczeń życiowych

Podczas gdy są rzeczy, których nie da się zaplanować, macierzyństwo jest dojrzałością i ogromnym doświadczeniem dla kobiety.

Poza tym, kobiety w późniejszym wieku, nie tylko zwykle mają lepszą pozycję finansową i ustatkowaną karierę. Do tego czasu zmierzyły się też z wieloma wyzwaniami i dużo lepiej radzą sobie w stresujących sytuacjach.

Posiadanie dzieci wiąże się ze stresującymi sytuacjami.

Ryzyko późnej ciąży jest bardzo powszechnym tematem, dlatego lekarz dokładniej monitoruje taką ciążę. Bardziej skrupulatna opieka jest w tym przypadku ogromną zaletą.

Późne macierzyństwo i korzyści z niego płynące

Zdrowie psychiczne kobiety jest zazwyczaj lepiej ukształtowane po 30 roku życia niż wtedy, gdy dziewczyna wchodzi w dorosłe życie i jest na początku kariery.

Dojrzewające kobiety mają wiele zmartwień, poza wychowaniem dzieci, a starsze mamy zachowują większy balans emocjonalny, są nauczone akceptować pewne sprawy, budować spokój i zadowolenie zamiast lęku i ciągłej troski.

Co więcej, zmiana hormonów związana z ciążą jest korzystna dla starszych kobiet, którym często brakuje estrogenu i progesteronu.

Dzięki tym hormonom poprawia się pamięć, regulują się godziny snu i odżywiania, a co za tym idzie, kobieta potrafi lepiej wszystko zaplanować i zorganizować.

Kobiety, które decydują się później na dziecko często robią to z wyboru i są lepiej przygotowane na wzięcie odpowiedzialności jaką jest macierzyństwo.

Ponieważ ludzie są uczuleni na późne zachodzenie w ciążę, kobiety w ciąży po 35 roku życia, odwiedzają dużo częściej swojego lekarza, pilnują swojego zdrowia, dostosowują się do porad lekarskich i robią wszystko, by unikać komplikacji.

Młode mamy zazwyczaj nie są tak dokładne i świadome możliwości komplikacji ciąży. 

Podsumowując

Jeśli chodzi o ciążę nikt nie jest w stanie przewidzieć do końca jak to będzie.

Jest wiele za i przeciw związanych z ciążą w różnym wieku, ale kobiety, które są starsze mogą dowiedzieć się o korzyściach z ich późnej ciąży dopiero w dalszym życiu. Szczególnie jeśli w młodym wieku też miały dzieci.

Jeśli planujesz późne macierzyństwo lub niespodziewanie zajdziesz w ciążę po 35 roku życia, upewnij się, że skonsultowałaś swój stan zdrowia z lekarzem. Badaj siebie i dziecko i zadbaj o najlepszą opiekę dla was obojga.


Polecamy także inne wpisy z zakładki Coś dla ducha

źródło: ideapod.com


loading...
Udostępnij

Wyraź swoje zdanie